Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Арашијама - најубавата пешачка патека од бамбус

Во периферијата на јапонскиот град Кјото…

Арашијама - најубавата пешачка патека од бамбус Арашијама - најубавата пешачка патека од бамбус

Цветните полиња од репа во Кина

Цветните полиња од репа се неверојатен…

Цветните полиња од репа во Кина Цветните полиња од репа во Кина

Како се снимаат дивите животни

Сигурно многу пати сте се прашале…

Како се снимаат дивите животни Како се снимаат дивите животни

Како би изгледал Париз во 2050 година (Фото)

Изданието Arhitecture & Design го претстави…

Како би изгледал Париз во 2050 година (Фото) Како би изгледал Париз во 2050 година (Фото)

Зоолошката градина во која вие сте „затворените“

Дали чувстувате тага понекогаш кога ги…

Зоолошката градина во која вие сте „затворените“ Зоолошката градина во која вие сте „затворените“
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Зошто доматите го губат вкусот во фрижидерот

Зошто доматите го губат вкусот во фрижидерот 

Бројни специјалисти за исхрана препорачуваат доматите да не се чуваат…

[повеќе]

Производство на струја со бактерии

Производство на струја со бактерии 

Познатата компанија „Philips“ успеа да развие „био-светилки“ со кои може…

[повеќе]

Полевајте ги собните цвеќиња со ова и ќе растат како луди

Полевајте ги собните цвеќиња со ова и ќе растат како луди 

За да се негува почвата на растенија кои ги одгледувате,…

[повеќе]

Видео: За само 10 секунди ајкули растргнаа 270кг улов

Видео: За само 10 секунди ајкули растргнаа 270кг улов  

Замислете ја возбудата на рибарот кога улови риба тешка 272…

[повеќе]

Салвија (Salvia officinalis L.)

Салвија (Salvia officinalis L.) 

Салвијата е распространета низ целата земја. Таа се одгледува како…

[повеќе]

„Здравата храна“, која всушност не е здрава

„Здравата храна“, која всушност не е здрава 

Популарно е тврдењето дека ние сме она што јадеме. Тоа…

[повеќе]

Здравец (Geranium macrorrhizum L.)

Здравец (Geranium macrorrhizum L.) 

Здравецот расте низ целата земја. Најмногу го има во градините…

[повеќе]

Каланхое - лек во саксија

Каланхое - лек во саксија  

Многу растенија со лековити својства можат да се одгледуваат во…

[повеќе]

Плевелот, кој лекува и ни помага да ослабеме

Плевелот, кој лекува и ни помага да ослабеме 

Тученицата Portulaca oleracea e богата со хранливи материи - содржи…

[повеќе]

Ова е билката со која Ванѓа им помогнала на стотици луѓе да ослабат

Ова е билката со која Ванѓа им помогнала на стотици луѓе да ослабат 

По смртта на баба Ванѓа, рецептот се задржал и продолжува…

[повеќе]

1 2 3

Солени батерии - поефтини обновливи извори

Истражувачите од Универзитетот Мурдок во Перт, Австралија, развиле натриум-јонски батерии со чија помош обновливите извори на енергија би требало да станат поевтини.

„Солената“ батерија (хемискиот состав на солта е натриум хлорид) би се користела наместо поскапите литиум-јонски батерии за складирање на електрична енергија добиена од соларна или ветерна енергија, за обезбедување на непречено снабдување со електрична енергија и во облачни и мирни (неветровити) денови.

Powered by Web Agency

Бледското езеро

Бледското езеро е глацијално езеро долго 2120 метри и 1380 метри широко. Максималната длабочина му изнесува 30,6 метри.

Се наоѓа во општината Блед, лоцирана во северозападна Словенија и 55 километри оддалеченост од Љубљана.

Powered by Web Agency

Газанија (Gаzania)

Газанијата (Gаzania) потекнуваат од семејството „Asteraceae“. Познати се околу 30 видови. За татковина се смета Јужна Африка.

Достигнуваат височина околу 25см и имаат бели жолти и светло оранжести бои. Цветовите многу личат на маргаритките. Периодот на цветање кај овие хибриди е од јули до септември.

Powered by Web Agency

И кравите сакаат музика

Кога станува збор за публика, членовите на американскиот џез бенд The New Hot 5 не бараат премногу.

Тие им свират на сите кои сакаат да ги слушнат, а кравите во француското место Autranse, изгледа дека се идеална публика, бидејќи внимателно слушаат и го обожаваат џез звукот на трубите.

Powered by Web Agency